Naczelną zasadą wszystkich działań podejmowanych przez personel placówki jest działanie dla dobra dziecka i w jego najlepszym interesie.
Członkowie personelu placówki traktują dziecko z szacunkiem oraz uwzględniają jego potrzeby. Niedopuszczalne jest stosowanie przez członków personelu wobec dziecka przemocy w jakiejkolwiek formie. Personel placówki, realizując te cele, działa w ramach obowiązującego prawa, przepisów wewnętrznych danej placówki oraz swoich kompetencji.
Akty prawne:
·Ustawa dnia 14 grudnia 2016 r - prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 900 1672, 1718).
·Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1762, z 2022r. poz. 935, 1116, 1700, 1730, z 2023r. 641).
· Art. 22 ust. 1 oraz Art. 22 ust. 12 Ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1510,1700, 2140, z 2023 r. poz. 240, 641.).
·Ustawa z dnia 21 listopada 2008r. o pracownikach samorządowych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 530).
· Ustawa z dnia 24 maja 2000 r. o Krajowym Rejestrze Karnym (t.j. Dz. U. z 2021r. poz. 1709, z 2022r. poz. 1700, 1933.).
· Ustawa z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym (t.j. Dz. U. z 2023r. poz.1304, 1606).
· Ustawa z dnia 28 lipca 2023r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2023r. po. 1606).
· Ustawa z dnia 28 lipca 2023r. o zmianie ustawy Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz. z 2023r. Poz. 1615).
·Ustawa z dnia 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie po zmianach ustawą z dnia 9 marca 2023r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej (t.j. Dz.U. z 2021r. poz. 1249, z 2023r. poz. 289, 535).
Standard I:
SZKOŁA/PRZEDSZKOLE USTANOWIŁA I WPROWADZIŁA W ŻYCIE „Standardy ochrony małoletnich przed krzywdzeniem”
·Standardy dotyczą całego personelu. Dyrektor Szkoły zatwierdził Standardy Ochrony Małoletnich i wyznaczył osobę odpowiedzialną za monitoring realizacji Standardów Ochrony Małoletnich.
·Standardy ochrony małoletnich jasno i kompleksowo określają:
· zasady bezpiecznej rekrutacji personelu,
· sposób reagowania szkoły na przypadki podejrzenia, że dziecko doświadcza krzywdzenia i zasady prowadzenia rejestru interwencji,
· zasady bezpiecznych relacji personel-uczeń i uczeń-uczeń,
· zasady bezpiecznego korzystania z Internetu i mediów elektronicznych, · zasady ochrony wizerunku i danych osobowych uczniów.
· Standardy ochrony małoletnich są opublikowane i szeroko promowane wśród całego personelu, rodziców i uczniów, a poszczególne grupy są z nią aktywnie zapoznawane poprzez działania edukacyjne i informacyjne.
Standard II:
SZKOŁA/PRZEDSZKOLE MONITORUJE, ANGAŻUJE I EDUKUJE SWOICH PRACOWNIKÓW W CELU ZAPOBIEGANIA KRZYWDZENIU DZIECI
· Przed nawiązaniem stosunku pracy lub przed dopuszczeniem do działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem lub opieką nad dziećmi, dyrektor szkoły postępuje zgodnie z dotychczasowymi przepisami, a ponadto sprawdza, czy dana osoba widnieje:
· w Rejestrze Sprawców na Tle Seksualnym z dostępem ograniczonym;
· w Rejestrze osób w stosunku, do których Państwowa Komisja do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 wydała postanawianie o wpisie w Rejestrze;
oraz przedkłada do złożenia oświadczenie o niekaralności i zobowiązania do przestrzegania podstawowych zasad ochrony dzieci według załączonego wzoru.
·Pracownicy szkoły:
· szanują godność ucznia jako osoby: akceptują go, uznają jego prawa, rozwijają samodzielność myślenia i refleksyjność oraz pozwalają mu wyrażać własne poglądy;
· pamiętają, że pierwszymi i głównymi wychowawcami dzieci są rodzice lub opiekunowie prawni, szanują ich prawa oraz wspomagają w procesie wychowania poprzez działania pedagogiczne i własną postawę, wspomagają ucznia w procesie integralnego rozwoju i doskonalenia oraz czynią go współuczestnikiem i współtwórcą tego procesu; wychowują ucznia w duchu odpowiedzialności za własne czyny i ponoszenia konsekwencji dokonanych wyborów.
· Stosunek pracowników do ucznia cechuje: życzliwość, wyrozumiałość i cierpliwość, a jednocześnie stanowczość i konsekwencja w stosowaniu ustalonych kryteriów wymagań.
·Pracowników obowiązuje obiektywizm, sprawiedliwość, bezinteresowność i szacunek w traktowaniu i ocenie każdego ucznia bez względu na okoliczności.
·Poza zasadami opisanymi w pkt. 1 – 4 pracowników w komunikacji z uczniami obowiązują następujące zasady:
· zachowanie cierpliwości i szacunku;
· przy podejmowaniu decyzji dotyczących ucznia należy go o tym poinformować i starać się brać pod uwagę jego oczekiwania;
· szanowanie praw ucznia do prywatności. Jeśli konieczne jest odstąpienie od zasady poufności, aby chronić ucznia, należy wyjaśnić mu to najszybciej jak to możliwe.
· nie wolno zachowywać się w obecności uczniów w sposób niestosowny. Obejmuje to używanie wulgarnych słów, gestów i żartów, czynienie obraźliwych uwag, nawiązywanie w wypowiedziach do aktywności bądź atrakcyjności seksualnej oraz wykorzystywanie wobec ucznia relacji władzy lub przewagi fizycznej (zastraszanie, przymuszanie, groźby).
· nie wolno zawstydzać, upokarzać, lekceważyć i obrażać ucznia;
· nie wolno ujawniać informacji wrażliwych dotyczących ucznia wobec osób nieuprawnionych, w tym wobec innych dzieci. Obejmuje to wizerunek ucznia, informacje o jego/jej sytuacji rodzinnej, ekonomicznej, medycznej, opiekuńczej i prawnej.
·W działaniach z uczniami należy:
· doceniać i szanować wkład uczniów w podejmowane działania, aktywnie ich angażować i traktować równo bez względu na płeć, orientację seksualną, sprawność/niepełnosprawność, status społeczny, etniczny, kulturowy, religijny i światopogląd;
· nie wolno nawiązywać z uczniem jakichkolwiek relacji romantycznych lub seksualnych ani składać mu propozycji o nieodpowiednim charakterze. Obejmuje to także seksualne komentarze, żarty, gesty oraz udostępnianie uczniom treści erotycznych i pornograficznych bez względu na ich formę;
· nie wolno utrwalać wizerunku ucznia (filmowanie, nagrywanie głosu,
fotografowanie) dla potrzeb prywatnych; utrwalanie wizerunku ucznia dla potrzeb szkoły dozwolone jest tylko za pomocą sprzętu służbowego;
· nie wolno przyjmować pieniędzy ani prezentów od ucznia, ani od jego rodziców/opiekunów ucznia. Nie wolno wchodzić w relacje jakiejkolwiek zależności wobec ucznia lub rodziców/opiekunów dziecka. Nie dotyczy to okazjonalnych podarków związanych ze świętami w roku szkolnym, np. kwiatów, prezentów składkowych czy drobnych upominków;
· o wszystkich ryzykownych sytuacjach zauważonych przez pracownika należy powiadomić dyrekcję;
· kontaktować się z uczniami wyłącznie w czasie pracy w celach edukacyjnych lub wychowawczych, za pośrednictwem e-dziennika LiveKid, służbowej poczty elektronicznej oraz służbowego telefonu;
· nie wolno zapraszać uczniów do swojego miejsca zamieszkania ani spotykać się z nimi poza godzinami pracy. Obejmuje to także kontakty z uczniami poprzez prywatne kanały komunikacji (prywatny telefon, e-mail, komunikatory, profile w mediach społecznych).
·Kontakt fizyczny z uczniami:
· nie wolno bić, szturchać, popychać ani w jakikolwiek sposób naruszać integralności fizycznej ucznia;
· nie należy dotykać ucznia w sposób, który może być uznany za nieprzyzwoity lub niestosowny, chyba, że jest to sytuacja niebezpieczna dla życia i zdrowia ucznia/uczniów;
· należy zachować szczególną ostrożność wobec uczniów, którzy doświadczyli nadużycia i krzywdzenia, w tym seksualnego, fizycznego bądź zaniedbania;
· W ramach bezpieczeństwa online:
· nie wolno nawiązywać kontaktów z uczniami i uczennicami poprzez przyjmowanie, bądź wysyłanie zaproszeń w mediach społecznościowych;
· w trakcie lekcji osobiste urządzenia elektronicznie powinny być wyciszone;
· w szkole podejmowane są działania zabezpieczające uczniów przed dostępem do treści, które mogą stanowić zagrożenie dla ich prawidłowego rozwoju, w szczególności poprzez zainstalowanie i aktualizowanie oprogramowania zabezpieczającego;
· sieć jest monitorowana, tak, aby możliwe było zidentyfikowanie sprawców ewentualnych nadużyć;
· wyznaczona jest osoba odpowiedzialna za bezpieczeństwo sieci w przedszkolu/szkole. Do obowiązków tej osoby należy : zabezpieczenie sieci internetowej przedszkola/szkoły przed niebezpiecznymi treściami poprzez instalację i aktualizację odpowiedniego, nowoczesnego oprogramowania; aktualizowanie oprogramowania w miarę potrzeb, przynajmniej raz w miesiącu;
·Szkoła/przedszkole zapewnia swoim pracownikom podstawową edukację na temat ochrony dzieci przed krzywdzeniem i pomocy dzieciom w sytuacjach zagrożenia, w zakresie:
· rozpoznawania symptomów krzywdzenia dzieci;
· procedur interwencji w przypadku podejrzeń krzywdzenia;
· odpowiedzialności prawnej pracowników placówki zobowiązanych do podejmowania interwencji;
· procedury „Niebieskie Karty”.
·Wszystkie osoby pracujące w szkole oraz działające na rzecz uczniów mają dostęp do szkoleń pomocnych w zdobyciu kompetencji niezbędnych do zapewnianiu uczniom ochrony i przeciwdziałania zagrożeniom uwzględnianych w Planie doskonalenia nauczycieli, Szkolnym programie wychowawczo – profilaktycznym oraz Planie nadzoru pedagogicznego dyrektora.
·Udział w formach szkolenia i doskonalenia potwierdzany jest:
· zapisami w protokołach zebrań;
· zaświadczeniami o ukończonych formach doskonalenia.
· Wszyscy pracownicy są zapoznawani przez dyrektora przed dopuszczeniem do pracy z zarządzeniem w/s „Standardów ochrony małoletnich przed krzywdzeniem” oraz podpisują stosowne oświadczenie.
· Podczas ewentualnej opieki rodzica/opiekuna prawnego podczas wycieczki szkolnej, ma on obowiązek przedłożyć Kierownikowi wycieczki zaświadczenie o niekaralności znajdujące się w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym oraz podpisać stosowne oświadczenie dotyczące przestrzegania podstawowych zasad ochrony dzieci.
· Każda osoba wchodząca na teren szkoły w celu prowadzenia warsztatów, pogadanek czy innych czynności służących realizacji podstawy programowej ma obowiązek zapoznać się ze Standardami Ochrony Małoletnich oraz podpisać oświadczenie o niekaralności i zobowiązaniu do przestrzegania podstawowych zasad ochrony dzieci.
·Dyrektor szkoły wyznacza osobę odpowiedzialną za:
· przygotowanie personelu do stosowania „Standardów” w uzgodnieniu z dyrektorem;
· monitorowanie realizacji „Standardów”
· reagowanie na sygnały naruszania „Standardów”;
· przygotowywanie raz w roku analizy i wniosków z realizacji;
· przeprowadzanie audytu wewnętrznego, opracowanie jego wyników oraz przekazanie wniosków dyrektorowi i pracownikom.
· proponowanie zmian w „Standardach”.
Standard III:
W SZKOLE FUNKCJONUJĄ PROCEDURY ZGŁASZANIA PODEJRZENIA
ORAZ PODEJMOWANIA INTERWENCJI SYTUACJI ZAGROŻENIA BEZPIECZEŃSTWA DZIECKA
·Rozpoznawanie i reagowanie na czynniki ryzyka krzywdzenia uczniów:
· pracownicy placówki posiadają wiedzę i w ramach wykonywanych obowiązków zwracają uwagę na czynniki ryzyka krzywdzenia uczniów;
· w przypadku zidentyfikowania czynników ryzyka pracownicy szkoły podejmują rozmowę z rodzicami, przekazując informacje na temat dostępnej oferty wsparcia i motywując ich do szukania dla siebie pomocy;
· pracownicy monitorują sytuację i dobrostan ucznia;
· pracownicy znają i stosują zasady bezpiecznych relacji personel–uczeń ustalone w szkole;
· rekrutacja pracowników placówki odbywa się zgodnie z zasadami bezpiecznej rekrutacji personelu opisanej w niniejszym dokumencie.
·Procedury interwencji w przypadku krzywdzenia ucznia:
· w przypadku zauważenia przez pracownika szkoły, opiekuna lub inną osobę, że uczeń jest krzywdzony, osoba ta ma obowiązek sporządzenia notatki służbowej i przekazania uzyskanej informacji dyrektorowi / pedagogowi szkolnemu;
· w przypadku krzywdzenia ucznia na terenie szkoły przez pracownika szkoły lub inną osobę:
· dyrektor/ pedagog szkolny wzywa osobę, którą podejrzewa się o krzywdzenie i informuje ją o podejrzeniu.
· dyrektor/ pedagog szkolny w celu wyjaśnienia prawdziwości faktów, sporządza opis zaistniałej sytuacji oraz plan pomocy uczniowi— na podstawie rozmów:
· z uczniem (w obecności pedagoga lub wychowawcy klasy, który sporządza notatkę z rozmowy),
· ze zgłaszającym fakt krzywdzenia ucznia,
· z podejrzanym o krzywdzenie.
·Plan pomocy dziecku powinien zawierać wskazania dotyczące:
· działań, jakie szkoła podejmuje na rzecz ucznia, w celu zapewnienia mu poczucia bezpieczeństwa, w tym zgłoszenie podejrzenia krzywdzenia do odpowiedniej instytucji;
· zdyscyplinowania krzywdzącego (forma zależy od tego, kim jest krzywdzący, czy pracownikiem szkoły, czy opiekunem ucznia uczęszczającego do szkoły). W przypadku pracownika pedagogicznego konsekwencje wynikają z przepisów Karty Nauczyciela, w przypadku pracownika obsługi z Kodeksu Pracy, do zawiadomienia o popełnianiu przestępstwa policji włącznie. Jeśli krzywdzącym jest opiekun dziecka, konsekwencje mogą być różnorodne, do zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa włącznie;
· wsparcia, jakie szkoła zaoferuje uczniowi,
· skierowania ucznia do specjalistycznej placówki pomocy dziecku, jeżeli istnieje taka potrzeba.
· w przypadku krzywdzenia ucznia na terenie i poza terenem szkoły przez opiekuna lub inną osobę:
· dyrektor/pedagog szkolny wzywa osobę, którą podejrzewa się o krzywdzenie i informuje ją o podejrzeniu;
· dyrektor/pedagog szkolny w celu wyjaśnienia prawdziwości faktów, sporządza opis zaistniałej sytuacji oraz plan pomocy uczniowi — na podstawie rozmów:
· z uczniem (w obecności pedagoga lub wychowawcy klasy, który sporządza notatkę z rozmowy),
·ze zgłaszającym fakt krzywdzenia ucznia, podejrzanym o krzywdzenie.
· Plan pomocy dziecku powinien zawierać wskazania dotyczące:
· działań, jakie szkoła podejmuje na rzecz ucznia, w celu zapewnienia mu poczucia bezpieczeństwa, w tym zgłoszenie podejrzenia krzywdzenia do odpowiedniej instytucji;
· wsparcia, jakie szkoła zaoferuje uczniowi,
· skierowania ucznia do specjalistycznej placówki pomocy dziecku, jeżeli istnieje taka potrzeba.
· W przypadkach bardziej skomplikowanych (dotyczących wykorzystywania seksualnego oraz znęcania się fizycznego i psychicznego o dużym nasileniu) Dyrektor powołuje zespół interwencyjny, w skład którego mogą wejść: pedagog/psycholog, wychowawca ucznia, dyrektor, inni pracownicy mający wiedzę o krzywdzeniu dziecka lub o dziecku (dalej jako: zespół interwencyjny).
· Zespół interwencyjny sporządza plan pomocy uczniowi, na podstawie opisu sporządzonego przez dyrektora/ pedagoga oraz informacji uzyskanych przez członków zespołu.
· W przypadku, gdy podejrzenie krzywdzenia zgłosili opiekunowie ucznia, powołanie zespołu jest obligatoryjne.
· Zespół interwencyjny wzywa opiekunów ucznia na spotkanie wyjaśniające, podczas którego może zaproponować opiekunom zdiagnozowanie zgłaszanego podejrzenia w zewnętrznej, bezstronnej instytucji. Ze spotkania sporządza się protokół.
· Wychowawca klasy monitoruje przebieg realizacji planu i jego skutków względem ucznia.
· Dyrektor/pedagog szkolny informuje rodziców/opiekunów o obowiązku szkoły zgłoszenia podejrzenia krzywdzenia ucznia do odpowiedniej instytucji (prokuratura/policja lub sąd lub przesyła formularz „Niebieska Karta – A” do przewodniczącego zespołu interdyscyplinarnego).
· Po poinformowaniu rodziców przez dyrektora/pedagoga szkolnego (- zgodnie z punktem poprzedzającym - dyrektor szkoły składa zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do prokuratury/policji lub wniosek o wgląd w sytuację rodziny do Sądu Rejonowego, Wydział Rodzinny i Nieletnich, lub przesyła formularz „Niebieska Karta – A” do przewodniczącego zespołu interdyscyplinarnego.
·Dalszy tok postępowania leży w kompetencji instytucji wskazanych w punkcie poprzedzającym.
·W przypadku, gdy podejrzenie krzywdzenia zgłosili opiekunowie ucznia,
a podejrzenie to nie zostało potwierdzone, należy o tym fakcie poinformować opiekunów ucznia na piśmie.
· Z przebiegu interwencji sporządza się kartę interwencji. Kartę załącza się do teczki ucznia znajdującej się u pedagoga szkolnego.
· Wszyscy pracownicy szkoły i inne osoby, które w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych przyjęli informację o krzywdzeniu ucznia lub informacje z tym związane, są zobowiązane do zachowania tych informacji w tajemnicy, wyłączając informacje przekazywane uprawnionym instytucjom w ramach działań interwencyjnych.
· Udostępnianie i upowszechnianie standardów ochrony dzieci wśród rodziców, opiekunów prawnych i dzieci ma różny charakter i odbywa się w następujących formach:
· informowanie za pośrednictwem komunikatów wywieszonych na tablicach ogłoszeń szkole oraz na stronie internetowej szkoły;
· informowanie rodziców na pierwszym zebraniu w danym roku szkolnym o treści obowiązującego dokumentu;
· udostępnienie dokumentu w świetlicy i bibliotece szkolnej;
· przekazywanie dokumentu wraz ze zmianami radzie rodziców i samorządowi uczniowskiemu;
· zapoznanie uczniów z dokumentem przez wychowawców na zajęciach z wychowawcą;
· uwzględnianie w programie wychowawczo – profilaktycznym organizacji szkoleń i warsztatów dla rodziców i uczniów;
· informowanie rady rodziców i samorządu uczniowskiego o wynikach audytu wewnętrznego, wnioskach i sposobach ich wdrażania;
· włączenie przedstawicieli rady rodziców i samorządu uczniowskiego do projektowania zmian w dokumencie;
· zaplanowanie i prowadzenie zajęć z wychowawcą nt. praw dziecka, ich ochrony oraz sposobów reagowania.
Standard IV
SZKOŁA/PRZEDSZKOLE MONITORUJE I OKRESOWO WERYFIKUJE ZGODNOŚĆ PROWADZONYCH DZIAŁAŃ Z PRZYJĘTYMI STANDARDAMI OCHRONY DZIECI
· W trakcie realizacji standardów ochrony małoletnich wytwarzane i gromadzone są następujące dokumenty:
· notatki służbowe sporządzane przez osoby, które zauważyły, że uczeń jest krzywdzony;
· notatki służbowe z rozmów z uczniem, ze zgłaszającym fakt krzywdzenia ucznia oraz podejrzanym o krzywdzenie sporządzane przez dyrektora;
· plan pomocy dziecku;
· protokoły oraz inne dokumenty zespołu interwencyjnego, zwłaszcza sporządzany przez zespół plan pomocy uczniowi;
· pisemne zawiadomienie o podejrzeniu krzywdzenia dziecka do policji, prokuratury;
· formularz „Niebieska Karta”;
· wniosek o wgląd w sytuację rodziny do Sądu;
· pisemna korespondencja z rodzicami/opiekunami prawnymi ucznia;
· karta interwencji;
· ankiety z audytu wewnętrznego wraz z opracowaniem wyników;
· wnioski z audytu (w protokole zebrań rady pedagogicznej) · projekty zmian w dokumencie.
· Wytwarzane i gromadzone dokumenty wymienione wyżej są przechowywane w sposób uniemożliwiający dostęp osobom nieuprawnionym w teczkach uczniów objętych pomocą psychologiczno-pedagogiczną.
· Koordynator przeprowadza raz na dwa lata audyt wewnętrzny dokonujący oceny standardów w celu zapewnienia ich dostosowania do aktualnych potrzeb oraz zgodności z obowiązującymi przepisami.
· W audycie wykorzystywana jest pisemna ankieta kierowana do wszystkich pracowników oraz zgromadzone informacje od uczniów, ich rodziców i pracowników a także dokonuje się analizy zgromadzonej dokumentacji.
· Koordynator dokonuje opracowania wyników audytu i sporządza raport zawierający wnioski, który przekazuje dyrektorowi szkoły.
· Dyrektor szkoły informuje pracowników o wnioskach i ustala sposoby ich wdrażania m.in. poprzez wprowadzenie niezbędnych zmian do dokumentu.